Domácnost poháněná sluncem a větrem.
Jak skutečně fungují dodávky zelené elektřiny?

Zelená elektřina se těší stále větší oblibě, a to i ve spíše skeptickém Česku. Naše země přesto v její výrobě zaostává. Na vině jsou pravděpodobně i mýty spojené s obnovitelnými zdroji energie, které místní spotřebitele od přechodu na zelené dodávky elektřiny odrazují. Jedním z nich je například obava z výpadků v případě zatažené oblohy a bezvětří. Dalším pak strach, že naletíme „zelenému marketingu“ a budeme platit vyšší ceny bez skutečného přínosu pro životní prostředí. Jak to tedy se zelenou elektřinou skutečně je?

Na českém trhu se objevuje čím dál více nabídek na zelenou elektřinu. Povědomí, jak obnovitelné zdroje energie skutečně fungují, ale mezi lidmi stále pokulhává. „Zákazníci se nás například ptají, jak přesně zajistíme, že jim do zásuvek skutečně bude proudit pouze zelená elektřina,“ říká Robert Chmelař, zakladatel startupu bezDodavatele, který od června zákazníkům nabízí možnost odebírat elektřinu výhradně od českých výrobců z obnovitelných zdrojů.

„Často proto opakujeme, že nic takového zaručit nedokážeme. Veškerou elektřinu výrobci dodávají a domácnosti čerpají z jedné jediné sítě. Představa, že naši domácnost bude pohánět jen energie ze slunce a větru, je proto utopie. Někteří lidé to chápou jako argument, proč odebírání zelené elektřiny nedává smysl. Ve skutečnosti bychom se tím ale v žádném případě neměli nechat odradit,“ vysvětluje Robert Chmelař. „Protože není možno domácnosti propojovat novými kabely, vytvořili jsme platformu sloužící k finančnímu propojení obou stran. Jedině spolupráce uvědomělých domácností s výrobci zelené elektřiny umožňuje snížit spotřebu špinavé elektřiny z fosilních zdrojů. Společně tak podporujeme rozvoj obnovitelných zdrojů a zároveň snižování emisí v našem okolí.“

Startup bezDodavatele umí jednoduše zprostředkovat platbu za elektřinu přímo konkrétním výrobcům z udržitelných zdrojů, mezi které nepatří jen větrné a solární elektrárny, ale také bioplynové stanice nebo vodní přečerpávací elektrárny. Ti do sítě dodají množství energie odpovídající jím spotřebované elektřiny a o stejné množství se sníží spotřebovaná energie z jiných zdrojů, například fosilních paliv.

„Spotřebitel si zkrátka může vybrat, jestli za spotřebovanou elektřinu zaplatí velkému molochu nebo lokálnímu výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů, který šetří životní prostředí a je alternativou ke kouřícím elektrárnám. Tím ho podpoří i do budoucna a zároveň se aktivně podílí na vývoji směrem k čistší energetice v Česku,“ shrnul Robert Chmelař.

Zelenou elektřinu už v současnosti často nabízí i tradiční dodavatelé. Takzvané zelené tarify jsou ale často spojené s vyššími platbami.

Jak navíc upozorňují odborníci, s certifikáty garance původu, kterými zelenou elektřinu prokazují, se často obchoduje.

„V praxi se bohužel stává, že spotřebitel naletí dodavateli na marketingový tah a platí v dobré víře vyšší částky bez skutečného přínosu pro životní prostředí. S tím jsme chtěli učinit přítrž, proto bezDodavatele zprostředkovává výhradně elektřinu od lokálních výrobců z udržitelných zdrojů, a navíc pouze za tržní ceny,“ dodal Robert Chmelař.

Za tuto možnost domácnosti měsíčně zaplatí cenu srovnatelnou se streamovacími službami, jako je Netflix nebo Spotify. BezDodavatele si totiž za zprostředkování a veškeré služby účtuje pouze 6 korun bez DPH za den. Cena vlastní elektřiny už se pak odvíjí od současné ceny na burze a bezDodavatele jí nijak neovlivňuje. Platbu za elektřinu v plné výši následně přesměruje k jednotlivým výrobcům. Jedním z nich je i Lukáš Liška, majitel malé vodní elektrárny na řece Jizeře kus od Mladé Boleslavi.

„Jsem hluboce přesvědčený, že pokud tu po nás má něco zůstat pro příští generace, musíme začít využívat obnovitelné zdroje na maximum a neplýtvat. Ať si každý říká, co chce, extrémní výkyvy počasí z posledních let jasně ukazují, že už nějakou dobu probíhají velmi závažné klimatické změny. Pokud své chování hodně rychle nezměníme, možná už tu brzy žádná planeta, o kterou bychom se mohli starat, nebude,“ upozornil Liška.


Výkyvy a blackout?

Dalším mýtem, který je s obnovitelnými zdroji energie spojený, je jejich údajná nespolehlivost. Ta podle kritiků může vést až k takzvaným blackoutům, například pokud po několik dní nebude svítit slunce nebo foukat vítr.

„Pravda je taková, že jakýchkoli výkyvů se nemusíme bát. Zelená elektřina totiž neznamená pouze solární a větrné elektrárny. Získáváme ji různými způsoby, třeba přečerpávacími elektrárnami nebo bioplynkami. Existuje navíc i spoustu druhů akumulace elektřiny, které zajistí, že budeme mít spotřebu pokrytou skutečně 24 hodin denně,“ vysvětlil Robert Chmelař.

Start-up bezDodavatele působí na trhu od letošního června. Kromě zelené elektřiny zákazníkům nabízí i zelený plyn. Ačkoliv zemní plyn není obnovitelným zdrojem, pro vytápění domácností je výrazně lepší alternativou než tuhá paliva. Ve srovnání s uhlím nevznikají při spalování plynu žádné emise síry nebo polétavý prach. Přesto při jeho spalování vzniká CO2, byť v daleko menším množství. Tyto nežádoucí emise bezDodavatele kompenzuje podporou projektů, které naopak přispívají k jeho snížení v ovzduší. Společnost plánuje investovat do tzv. offsetových projektů, do budoucna plánuje i vlastní dekarbonizační projekty.

To není vše

Ještě nejste u nás?

Pořiďte si zelenou elektřinu a zelený plyn
bez prostředníků a závazků.

Ilustrace-9