Máte těžkou hlavu z faktur za energie? Tady je 7 tipů, jak ušetřit.

Chtěli byste mít levnější energie? A zároveň odebírat zelenou elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů? Polovina elektřiny v Česku je totiž stále vyrobena spalováním fosilních zdrojů, které způsobuje vysoké emise CO2 v našem ovzduší. Možná bychom proto měli začít přemýšlet nad tím, jak s energiemi zacházíme a odkud odebíranou energii čerpáme. Při dodržování jednoduchých pravidel nejenže ušetříme naše peníze, ale při menší spotřebně energií v našich domácnostech také ovzduší. Stačí přitom jen vyměnit žárovky nebo odpojit nepoužívané nabíječky ze sítě.

Pokud chcete ušetřit a zároveň snížit svůj podíl na produkci vysokých emisí v našem ovzduší, zvážit můžete také odebírání čisté zelené elektřiny od českých výrobců za velkoobchodní ceny. To je možné třeba díky startupu bezDodavatele. Snížit náklady za energie, a ještě ušetřit životní prostředí tak není nic složitého. Pojďte se s námi podívat na několik jednoduchých tipů.

1. Mantra jménem LED žárovky

Pořízení LED žárovek do celého bytu nebo domu možná nepřijde nejlevněji, investice se vám ale velmi brzy vrátí. LEDky totiž spotřebují až o 90 % méně elektřiny než klasické žárovky. Jedna vám tak ročně ušetří až 360 korun. Pro průměrnou domácnost o deseti žárovkách tak přechod na úspornější osvětlení může znamenat úsporu téměř 4 000 korun. LED žárovky se navíc pyšní dlouhou životností, což vám ušetří nejen další náklady, ale i starosti s vyměňováním.

2. Pozor! Třída A není nejúspornější!

Nekorunovanými králi spotřeby energie v domácnosti jsou pračka, lednička a myčka. Kdo ale delší dobu neřešil jejich nákup, může se po zhlédnutí nabídky v obchodech s elektronikou cítit ztracený. Ačkoliv by se dalo předpokládat, že energeticky nejúspornější třídou budou spotřebiče kategorie A, nenechte se zmást. Vzhledem k neustálému vývoji technologií už u spousty spotřebičů najdete kategorie A++ nebo dokonce A+++. Tyto třídy označené plusovými znamínky jsou pak nesrovnatelně úspornější. Zatímco provoz lednice A+++ vás bude stát asi 800 Kč za rok, třída B, která se tváří jako druhá nejúspornější, spotřebuje i dvojnásobek. O obměně byste určitě měli uvažovat tehdy, pokud vaším spotřebičům táhne na více než deset let.

3. Zkroťte spotřebu lednice i sporáku

Dalo by se čekat, že čím je lednice plnější, tím víc elektřiny spotřebuje. Optimální zaplnění se ale ve skutečnosti podle odborníků pohybuje okolo 80 %. Spotřebu pak můžete snížit i tím, pokud teplotu lednice nastavíte správně na 5 °C a nebudete do ní dávat teplé ani otevřené potraviny. V případě, že nemáte no-frost úpravu, myslete i na pravidelné odmrazování. Co se týče vaření, zvažte pořízení nového typu sporáku, který dokáže proti starším modelům ušetřit až třetinu energie. Pro konkrétní plotýnku si zároveň vybírejte správnou velikost hrnců, aby teplo neunikalo okolo, používejte jen nezbytné množství vody a vždy vařte s pokličkou. Při delších úpravách jídla zvažte tlakový hrnec.

Za televizi, reproduktory nebo zapojený počítač tak utrácíte stovky korun ročně a elektřinu dokonce spotřebovává i zapojená nabíječka bez telefonu.

4. Dejte spotřebičům dobrou noc

Podle pravidel Evropské unie smí všechny spotřebiče od roku 2013 odčerpat v pohotovostním režimu maximálně 1 watt elektřiny, těch starších se ale limit pochopitelně netýká. Za televizi, reproduktory nebo zapojený počítač tak utrácíte stovky korun ročně a elektřinu dokonce spotřebovává i zapojená nabíječka bez telefonu. Pokud tomu chcete předejít, jednou z variant je spotřebiče „natvrdo“ vypínat, nebo je rovnou odpojovat z elektřiny. Elegantním řešením jsou pak chytré zásuvky, rozdvojky nebo prodlužovačky. Ty lze vypínat a zapínat přes telefon, šetření elektřiny je tak otázkou několika kliknutí.

5. Zatočte s vedrem ekologicky

Jedním z největších žroutů elektřiny jsou klimatizace, proti horku lze ale naštěstí bojovat ekologičtěji. Máte-li dům, vysaďte kolem něj co nejvíc stromů i další zeleně, které výrazně snižují okolní teplotu. Pomáhají dokonce i květiny v interiéru. Dalším trikem je zatemňování a zavírání oken v denní době. Naopak po setmění okna otevřete, a to ideálně tak, aby vznikl průvan. Pokud uvnitř bude stále k padnutí, vyzkoušejte poslední trik: před větrák v ložnici umístěte nádobu s ledem. Vyhnete se tak vysokým nákladům na domácí klimatizace, které ani navíc nejsou vhodné pro naše zdraví.

6. Využijte elektřiny v nízkém tarifu

Ušetřit lze v neposlední řadě také kontrolou smlouvy s dodavatelem energií. V případě, že odebíráte proud ve dvoufázové sazbě (používá se označení nízký a vysoký tarif), v některých částech dne zaplatíte za spotřebovanou elektřinu méně. Právě na tuto dobu můžete naplánovat spuštění spotřebičů, které jsou na spotřebu elektřiny nejnáročnější. Perte prádlo s odloženým startem, stejně tak můžete počkat se zapnutím myčky nádobí.

7. Odebírejte elektřinu za velkoobchodní ceny, a ještě k tomu zelenou

Nejen jednoduché rady a triky vám pomohou ušetřit finance za elektřinu. Na prvním místě by vždy měla být kontrola aktuální smlouvy s dodavatelem a srovnání finančních nabídek konkurence. Dnešním trendem v domácnostech je odebírání zelené energie, kterou nabízí řada tradičních dodavatelů. Ti ale vyšší částku na faktuře odůvodňují náklady na administrativu a získání potřebných certifikátů záruk. Ani ty ale nezajistí, že elektřina, za kterou domácnosti platí, je opravdu zelená.

To není vše

Ještě nejste u nás?

Pořiďte si zelenou elektřinu a zelený plyn
bez prostředníků a závazků.

Ilustrace-9