Konec některých dodavatelů energií znamená pro mnoho domácností nečekané problémy a těžké rozhodování. Klienti Bohemia Energy, ale i dalších dodavatelů, kteří ukončili činnost, jako je Kolibřík energie a A-PLUS Energie, nyní dostávají do schránek dopisy od dodavatelů poslední instance s novými výpočty záloh a často také rovnou nabídku na uzavření nové smlouvy. Domácnostem, které mají povinnost najít si nového dodavatele do půl roku, se v nich často doporučuje uzavřít fixace cen na dobu dvou nebo tří let. Fixovat ale rekordní ceny energií na takto dlouhou dobu může spotřebitele vyjít ještě dráž. Po zklidnění trhu a poklesu cen totiž mohou za energie zbytečně přeplácet.
Velké pnutí na trhu s komoditami se napřímo dotklo více než milionu odběrných míst. Spotřebitele, kteří teď akutně řeší změnu dodavatele, čeká mnoho nástrah. Nemusí však podepisovat novou smlouvu s dodavatelem poslední instance, ale mohou si porovnávat nabídky více dodavatelů a najít pro sebe vhodné podmínky.
Nepodléhat panice a porovnávat nabídky
Za rok 2019 se podle dat Energetického regulačního úřadu vyrobilo v České republice asi 35 % energie z mohutně podporovaného jádra, přes 50 % elektřiny se stále vyrábí z fosilních zdrojů. Jen necelých 13 % pak připadlo na obnovitelné zdroje, jako je slunce, vítr nebo voda.
Důležité je nyní nepodlehnout všeobecné panice ze zvyšujících se cen energií a ve snaze získat jistotu nad jejich výší je fixovat na příliš dlouhou dobu. Ceny možná ještě během zimních měsíců čeká růst, v příštím roce ale podle odhadů analytiků budou postupně klesat. Lidé, kteří by si aktuální vysoké ceny zafixovali na dva nebo více let, by pak zbytečně za spotřebovanou energii přepláceli. Nejedná se přitom o malé peníze. Lidé mohou v závislosti na své spotřebě přeplácet i desítky tisíc ročně. Takové nabídky ze strany velkých dodavatelů proto nemusejí být pro spotřebitele výhodné.
Lidé, kteří jsou odkázáni na dodavatele poslední instance, by si v tuto chvíli především měli v klidu porovnat nabídky dodavatelů a nedělat ukvapená rozhodnutí. Přistupovat by za aktuálních podmínek neměli k dlouhodobé fixaci cen. Vhodné je naopak počkat na moment, kdy se ceny začnou vracet zpět.
Lidé, kteří jsou odkázáni na dodavatele poslední instance, by si v tuto chvíli především měli v klidu porovnat nabídky dodavatelů a nedělat ukvapená rozhodnutí.
Velkoobchodní ceny poklesnou nejdříve
Další možností je přejít k dodavateli, který nabízí energie za velkoobchodní ceny, které přímo kopírují aktuální ceny na trhu. Ty přirozeně kolísají v závislosti na aktuální nabídce a poptávce a z dlouhodobého hlediska jsou pro zákazníky nejpříznivější. Může u nich docházet ke krátkodobým výkyvům, v dlouhodobém horizontu jsou ale výhodnější než běžné ceníkové tarify, do kterých si dodavatelé připisují i své marže a náklady na provoz. Výhodnost velkoobchodních cen se ukáže ve chvíli, kdy dodavatelé novým klientům na několik let zafixují aktuální vysoké ceny. Velkoobchodní ceny elektřiny, které nabízí například společnost bezDodavatele, se mezitím vrátí do běžných hodnot a oproti dlouhodobě zafixovaným smlouvám nabídnou zajímavější podmínky.
Srovnání aktuální nabídky cen elektřiny a plynu
Tabulky níže ukazují aktuálně nabízené ceny elektřiny a plynu největších českých dodavatelů energií a ceny bezDodavatele. Jedná se o cenu komodity za 1 MWh bez DPH, která tvoří asi 50 procent celkové částky u elektřiny a zhruba 80 procent u zemního plynu. Je k ní ještě potřeba přičíst regulovanou část platby za energie, kterou ale dodavatel nijak neovlivní.
Domácnosti, které teď hledají nového dodavatele, by si měly dát pozor i na různé praktiky tzv. „energetických šmejdů“, kteří využívají zmatku, který po krachu dodavatelů zůstal. Než proto uzavřete jakoukoliv nabídku, projděte si veškeré podmínky a srovnejte ji s ostatními nabídkami na trhu.
To není vše
Ještě nejste u nás?
Pořiďte si zelenou elektřinu a zelený plyn
bez prostředníků a závazků.