Proč platíte, kolik platíte: Z čeho se skládá cena elektřiny
U bezDodavatele máte vždy jistotu, že přesně víte, na čem jste a hlavně, že za zelenou energii platíte opravdu férovou cenu. Záleží nám na tom, abyste rozuměli tomu, jak se cena elektřiny určuje a z čeho se skládá. Díky tomu budete mít perfektní přehled o tom, za co přesně platíte, a také jistotu, že neplatíte nic navíc.
Cenu elektřiny tvoří regulovaná a neregulovaná složka. Regulovanou složku určuje Energetický regulační úřad a je pro všechny stejná. U domácností s dvoutarifní sazbou tvoří přibližně 30 % celkové ceny, zatímco u jednotarifní sazby kolem 50 %. Regulovaná složka kryje náklady na přenos, distribuci a další nezbytnosti, které nepodléhají konkurenci.
Proč se ceny elektřiny liší?
Zbytek ceny, který představuje vlastní elektřinu a obchodní služby, je neregulovaný. Právě tato složka tvoří rozdíly mezi cenami u jednotlivých dodavatelů. Cena na zítřek je reálná, jelikož odpovídá aktuální nabídce a poptávce. Tato cena se obchoduje na trhu, který provozuje státem zřízená organizace OTE a.s. Cena na příští měsíc už není úplně jistá, ale stále je blízko realitě. Ceny na delší období, jako na kvartál nebo rok, jsou předpokládané (spekulované). Dodavatelé z těchto cen vycházejí při stanovování svých prodejních cen.
Obchod s elektřinou na další měsíce a roky probíhá na Pražské energetické burze, která patří pod Evropskou energetickou burzu EEX.
Čím více dopředu se cena obchoduje, tím více je cena zatížena nejistotou ve vztahu k reálné ceně. Na cenu má vliv velké množství faktorů a některé z nich jsou nepredikovatelné. Proto bezDodavatele ve své nabídce cenových tarifů pracuje s cenami reálnými a cenami, které jsou co nejblíže realitě. Prodejní cenu pak stanovuje transparentně přesně podle těchto cen. Zákazníci tak mají jistotu, že jde o ceny reálné a ví, co stojí komodita a co stojí služby bezDodavatele.
Jak tedy cenu spočítat?
V první řadě záleží na tom, jaký máte tarif. Ceny na další den odpovídají realitě, na další měsíc jsou v předpovědích nejblíže realitě. U základního tarifu Měsíc, který má bezDodavatele v nabídce, se cena mění podle podle tržní ceny každý měsíc.
Cena se určuje na základě hodnot na burze za daný měsíc. Aby byla co nejblíže tržní ceně a abyste měli dostatek času na rozhodnutí o případném nepokračování v dodávce, používá se průměr pěti po sobě jdoucích cen obchodovaných od 15. dne předchozího měsíce. Protože se obchoduje v EUR, přepočítáváme je na Kč kurzem ČNB střed.
Tento průměr se vynásobí koeficientem 1,08 a přičte se cena za služby obchodu, který u nás činí 450 Kč/MWh. Tato cena zahrnuje náklady dodavatele spojené s odchylkami spotřeby od predikce v každé čtvrthodině, které hradíme společnosti ČEPS. Vedle toho bezDodavatele účtuje stálý denní plat. Společně tyto dvě položky pokrývají další náklady na dodávku a přiměřený zisk. K ceně se také připočítává DPH v zákonné výši.
Prodejní cena tedy pluje na hladině tržních cen, respektive přesně je kopíruje, a bezDodavatele si účtuje pouze cenu za své služby. Například průměrná domácnost žijící v bytě se spotřebou 2500 kWh/rok tak za služby bezDodavatele zaplatí ročně pouze 2555 Kč včetně DPH.
Tento průměr se vynásobí koeficientem 1,08 a přičte se cena za služby obchodu, který u nás činí 450 Kč/MWh. Tato cena zahrnuje náklady dodavatele spojené s odchylkami spotřeby od predikce v každé čtvrthodině, které hradíme společnosti ČEPS. Vedle toho bezDodavatele účtuje stálý denní plat. Společně tyto dvě položky pokrývají další náklady na dodávku a přiměřený zisk. K ceně se také připočítává DPH v zákonné výši.
Co je to ten koeficient?
Cena z burzy, která se používá ve výpočtech, počítá se stejnou spotřebou elektřiny v každém okamžiku. Skutečná spotřeba je však v každé hodině jiná, což znamená, že dodavatel musí chybějící elektřinu dokoupit, nebo přebytek prodat na spotovém trhu (den před dodávkou). Kvůli této proměnlivé spotřebě je skutečná cena elektřiny vyšší. Koeficient 1,08 toto navýšení zohledňuje.
Dvě možnosti úspory
U základního tarifu Měsíc, který má bezDodavatele v nabídce, se cena mění podle podle tržní ceny každý měsíc, proto se pro tento variabilní tarif používá výstižný termín „plovoucí cena“.
Druhým tarifem je Spot, kde se cena mění každou hodinu. Ta je stanovena obchodováním na zmíněném denním trhu OTE, přičemž ceny jsou zveřejňovány den předem. K této spotové ceně se připočítává pevná cena za služby obchodu ve výši 450 Kč/MWh bez DPH
Tento tarif je ze zákona dostupný pouze pro zákazníky s průběhový měřením. U domácností jsou to odběrná místa s fotovoltaikou nebo odběrná místa, kde probíhá sdílení elektřiny. Průběhovým měřením budou také postupně vybavena všechna místa s roční spotřebou nad 6000 kWh.
Výhody u bezDodavatele
U běžných smluv a dlouhodobě fixovaných cen jiných společností obvykle není možné předčasně ukončit smlouvu bezplatně. Pokud se rozhodnete odejít, zaplatíte pokutu, která bývá v řádu několika tisíc korun a její výše je uvedena v obchodních podmínkách dodavatele.
Tarify od bezDodavatele mají však tu výhodu, že smlouvu uzavíráte na dobu neurčitou s měsíční výpovědní lhůtou. Pokud se rozhodnete odejít, můžete tak udělat snadno, rychle a bezplatně. U tarifu Měsíc můžete dokonce odstoupit od smlouvy před platností nové ceny a v dalším měsíci už odebírat od jiného dodavatele.
U obvyklých fixací je navíc potřeba hlídat konec smlouvy. Často je smlouva automaticky prodloužena, pokud se sami neozvete. Se smlouvou u bezDodavatele máte jistotu, že naše podmínky i ceny energií jsou transparentní a férové. Navíc odebíráte 100% zelenou energii.