S tím, že jsme komínem Evropy, bylo potřeba něco udělat, říká Robert Chmelař, zakladatel startupu bezDodavatele.

Elektřina pouze z obnovitelných zdrojů, dodávky plynu, kde jsou vyprodukované emise kompenzovány ofsetovými projekty, účtování stejně jednoduché jako třeba za Netflix, a navíc férové ceny jak pro výrobce čisté energie, tak i pro zákazníky. Dokonce tak férové, že zákazníci mohou s přechodem ze špinavé na čistou energii ušetřit tisíce korun ročně. Přesně to slibuje nový český startup bezDodavatele, o kterém prozradil víc jeho zakladatel Robert Chmelař.


Narození dcery a David Wallace-Wells

„Nejsem klimatolog ani ekologický aktivista. Nejsem dokonce ani moc „přírodní” typ, jsem spíš městský člověk. Mám rád zvířata a na problematiku ochrany životního prostředí jsem se vždycky díval optikou dopadu na přírodu,“ konstatuje na úvod Robert Chmelař. „Po narození dcery jsem si ale začal uvědomovat, že pokud svůj přístup nezměníme, ona už nemusí svůj dospělý život žít pohodlným západním konzumním životem v mírném klimatickém pásmu jako my.“

Robert zároveň dodává, že mu oči otevřelo hlavně přečtení knihy The Uninhabitable Earth od Davida Wallace-Wellse, po kterém si začal zjišťovat i další informace. Autor v ní dává emise CO₂ do souvislosti s následky a podrobně popisuje scénáře, co se bude dít, až se planeta vinou skleníkových plynů oteplí o jeden, dva nebo pět stupňů. Už oteplení o pouhý jeden stupeň znamená, že se loňské vyprahlé léto stane každoroční realitou. Co se naší země týče, krajina tu bude hnědá a řeky potečou tříprocentním průtokem.


Česko = komín Evropy

K této situaci se musí připočítat ještě nelichotivé statistiky Česka - celosvětově se držíme okolo pětadvacátého místa největších znečišťovatelů CO₂ na hlavu a v Evropě nám dokonce náleží čtvrtá příčka. To proto, že se alarmující polovina veškeré energie vyrábí z uhlí. „Otázka, co pro snížení emisí můžu udělat já sám, mě napadala stále častěji. S tak vysokým podílem uhlí v českém energetickém mixu jsem ale věděl, že třeba takovým nákupem elektromobilu svoji uhlíkovou stopu nesnížím,“ říká Robert Chmelař. „A pak mi to došlo: vždyť pracuji v energetice, to znamená v odvětví, které je zodpovědné za polovinu všech českých emisí CO₂. A tak jsme si s kolegy řekli, že se pokusíme změnit energetiku,“ říká zakladatel bezDodavatele.

Tou změnou je právě bezDodavatele, tedy startup, který bude přímo zákazníkům dodávat elektřinu z obnovitelných zdrojů a také zemní plyn. Cílem je nabízet zelenou energii za velkoobchodních podmínek pro všechny, a navíc bez zprostředkovatelů. Tam ale ona „revoluce v energetice“, o které Robert Chmelař v souvislosti s bezDodavatele často mluví, nekončí.  „Vedle energetického mixu, na který Česko rozhodně nemůže být hrdé, je v tomto oboru i celá řada dalších nešvarů. V cenotvorbě se dneska nikdo nevyzná, množství byrokracie je neuvěřitelné a oboru vládne pár dominantních firem, které své obří zisky posílají do zahraničí, místo aby podporovali lokální obnovitelné zdroje a vracely tak alespoň část zpět do české ekonomiky a životního prostředí,“ vypočítává každodenní praxi zakladatel startupu.

Ten zároveň dodává, že zajistit, aby vám do domácnosti šla pouze čistá elektřina, není kvůli nastavení distribuční sítě možné. Co ale naopak zajistit lze, je, aby platba za spotřebu energie od konkrétního zákazníka zamířila jen k výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Ti pak do sítě dodají množství energie, odpovídají spotřebě dané domácnosti, což je množství, o které se sníží spotřebovaná energie z ostatních špinavých zdrojů.

Celosvětově se držíme okolo pětadvacátého místa největších znečišťovatelů CO₂

Účtování jednoduché jako Netflix

Díváte se na seriály na Netflixu a ve sluchátkách vám hraje hudba z Google Play? Tyto služby se staly tak populární i díky naprosto jednoduchým podmínkám, za kterých si je můžete předplatit. V ceníku najdete jenom hrstku položek, a tak během chvilky víte, co za své peníze dostanete. Vyúčtování na stejném principu nabízí i bezDodavatele. Energie totiž svým zákazníkům dodává za velkoobchodní cenu bez jakýchkoliv přirážek. Za své služby si startup účtuje jen denní poplatek srovnatelný právě se zmíněnými streamovacícmi službami. Dokonce i obchodní podmínky jsou tak jednoduché, že  se vejdou na jednu stránku.

Jak už bylo řečeno, kromě zelené elektřiny bude bezDodavatele zákazníkům dodávat i zemní plyn, který ale tak úplně zelený není. Do svého portfolia se zemní plyn rozhodli zařadit díky skutečnosti, že jde pořád o lepší variantu než topit tuhými palivy. Ve srovnání s uhlím navíc plyn neprodukuje žádné emise síry, plyn má jen pětinu emisí dusíku, polovinu emisí CO₂ a hlavně z plynu nejde polétavý prach, který je v Česku obrovským problémem. Aby se navíc dopad plynu od bezDodavatele snížil, jsou emise kompenzovány podporou projektů, které naopak přispívají ke snížení CO₂ v ovzduší. Jde hlavně o tzv. ofsetové projekty od OSN, do budoucna ale ve firmě zvažují i přípravu vlastních projektů přímo v Česku.

„Byli bychom rádi, aby bezDodavatele vyburcovalo lidi k zájmu a akci. Zvlášť proto, že změna musí přijít odspodu. Změny klimatu se musejí stát tématem, kterým politici budou získávat voliče, a z toho budou automaticky profitovat i obnovitelné zdroje. A pokud bude dostatečná poptávka po zelené energii, pochopí nakonec i tradiční dodavatelé, že se jim přechod z fosilních zdrojů na ty obnovitelné vyplatí i ekonomicky,“ říká na závěr Robert Chmelař.

To není vše

Ještě nejste u nás?

Pořiďte si zelenou elektřinu a zelený plyn
bez prostředníků a závazků.

Ilustrace-9