Větrná elektrárna není hlučnější než lednička, říká Genaro Pellone, výrobce zelené elektřiny v severních Čechách.

S energií z obnovitelných zdrojů je spojená řada mýtů, ale užitek z ní může mít každý. Ukázat se to snaží i Gennaro Pellone, který provozuje větrnou elektrárnu v Dětřichově u Frýdlantu. Svoje více než patnáctileté zkušenosti se zelenou elektřinou nyní předává dál a pomáhá lidem na severu Čech s konstrukcí malých domácích solárních, větrných a bioplynových elektráren. Jeho elektřinu nyní mohou čerpat i domácnosti, a to díky startupu bezDodavatele, který dodává elektřinu od malých lokálních výrobců z obnovitelných zdrojů.

Gennaro Pellone se výrobě zelené elektřiny na severu Čech začal věnovat v roce 2004 a zpočátku se setkával ze strany místních s nedůvěrou. V průběhu let ovšem realizoval desítky projektů domácích výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů a jeho větrná elektrárna v Dětřichově u Frýdlantu vyrábí dostatek energie pro stovky domácností.

Někteří lidé si mysleli, že větrné elektrárny jsou velmi hlučné. Pravda je ale taková, že pokud je elektrárna správně postavena, není hlasitější než moderní chladnička,“ uvádí Pellone příklad jednoho z rozšířených mýtů, který se mu podařilo rozptýlit.

„Pokud je větrná elektrárna správně postavena, není hlasitější než moderní chladnička“ .

Při stavbě větrné elektrárny v Dětřichově se Gennaro Pellone setkal také s přesvědčením, že listy generátoru mohou představovat hrozbu pro ptactvo. „K naší elektrárně v Dětřichově proto chodil pravidelně místní ornitolog s dalekohledem a vše kontroloval. Po roce své práce musel konstatovat, že nezahlédl jediného ptáka, kterého by v jeho přítomnosti turbína zabila,“ popisuje Pellone.

Z počátku bránila většímu rozšíření ekologických elektráren také složitá legislativa a získat všechna nutná povolení trvalo i několik let. Svou roli hrála také nejistota místních obyvatel. „Samotnou elektrárnu jsme přitom schopni postavit v řádu týdnů. A to i přesto, že třeba jeden list má na délku 45 metrů a výška tubusu je 100 metrů. Postupně se ale začíná přístup jednotlivých úřadů a samospráv měnit – i díky tomu objem zelené energie v české síti stále roste,“ usmívá se Pellone.

Kromě velkých projektů se Pellone věnuje i menším domácím elektrárnám. Lidé na severu Čech si proto mohou doma zřídit nejen solární panely, ale třeba i větrnou elektrárnu na střeše budovy nebo elektrárnu na spalování biomasy. Nově začal Pellone navíc spolupracovat se start-upem bezDodavatele, díky kterému může mít doma energii z obnovitelných zdrojů skutečně každý. „Vlastní ekologickou elektrárnu, která by poháněla naši domácnost, bohužel nemohou mít doma všichni. Společnost bezDodavatele ale propojuje domácnosti přímo s výrobci zelené energie v České republice,“ vysvětluje Pellone fungování českého energetického start-upu.

Těm, kdo mají energie díky domácím elektrárnám naopak přebytek, nabízí bezDodavatele jejich odkup. Díky tomu je možné využít veškerou zelenou energii bezezbytku. „Startupům jako je bezDodavatele, které nabízejí čistou energii od českých dodavatelů, nesmírně fandím. Jsem rád, že si jeho zákazníci mohou uvařit čaj i díky zelené elektřině z elektrárny v Dětřichově,“ uzavírá Pellone.

To není vše

Ještě nejste u nás?

Pořiďte si zelenou elektřinu a zelený plyn
bez prostředníků a závazků.

Ilustrace-9